Dobré mýdlo  - 1. kapitola z knihy Podnikavci, hochštapleři a ti druzí

23.09.2019

Podnikání bylo celkem v začátcích. Psal se rok 1994 a každý měl pocit, že je tento druh činnosti je pro všechny - a stačí jen dobrý nápad a půjde to samo. 

A tak vznikl projekt Dobré mýdlo. Dva mladí kluci našli díru na trhu. Vše na pultech mělo cizí označení a tak se nabízela česká dobrá kvalita - kosmetika - mýdlo a k tomu ještě české. To byl skvělý nápad i výzva. Založit sdružení dvou podnikatelů nebyl v té době žádný velký problém, najít prostory pro podnikání - maličkost. A co finance?

Úvěr se nabízel u největších bankovních domů a tak hurá do toho. Skvělý podnikatelský záměr, úžasná čísla a nadšení všech zúčastněných.

S dodavatelem - výrobcem mýdla podle vlastní receptury - domluveno. Obaly navrženy skutečně luxusně - s lákajícím ovocem maliny, jahody, borůvky i ostružiny - tedy lahůdek z našich lesů - ty budou prodávat - každé oko spočine a ruka vloží do nákupního košíku. Cena skoro lidová, takže velký konkurent zahraničního sortimentu.

A kancelář se rozrostla - o nové PC, o "vzhlednou " asistentku, o nová vozidla (na leasing) a nábytek na míru i s koženými křesly. A tak se úvěr rychle krátil .......však přijdou peníze od odběratelů...... na splátky bude.....

Osobně i já jsem byla velmi dobře hodnocena jako účetní. Na tu dobu jsem si mohla dovolit zahraniční dovolené, rodinka neměla nouzi.

Sice jsem je upozorňovala na určitá rizika, ale platili všichni včas, tak proč se trápit?

Tak to fungovalo rok a pár týdnů. Jenže .... Chybička se vloudila ....... Dodavatel obalů
na mýdla změnil recepturu u lepidla, a celá dodávka 1000 kusů vrácena odběratelem. 

Co nyní? Náprava, když měsíční odběr byl 10000 mýdel .... Tak snad to nějak vyřešíme ..... ale z jiných skladů se vracejí mýdla také, a náhradu nechtějí....... Chtějí vrátit peníze ....... Náhradní plán - dohoda s dodavatelem obalů - ale ten o opravě a náhradě nechce ani slyšet. Prý to není ve smlouvě. Tak jdeme do maloobchodu přímo .... Jenže ti chtějí odběr tak maximálně 50 mýdel měsíčně - a to ještě neví, zda prodají, na dlouhou splatnost.
(v horším případě do komise).

Finance se krátí, splátky nečekají. Ale odvody můžou. Jenže - dluhy na leasingu, na OSSZ, ZP a FU - co dál? Další úvěr - ale co produkt? Nikdo ho nechce. A vráceno asi 50000 mýdel. Další čekají na zaplacení u výrobce ....... Konečná ...... není z čeho platit.
Asistentka sama dala výpověď, já jsem nedostala svou odměnu. Asi 3 x - pro mě rána ........

Poučení: Rozložte své aktivity na několik typů činnosti, které vám mohou v horší době podpořit tu málo výnosnou.  Nedělejte si iluze, že vše půjde hladce. Vždy si připravte i plán B - obvykle krizový.......nenechte se zlákat vidinou velkého výdělku za krátkou dobu. Finance si hlídejte - náklady nezvyšujte. Něco investujte. 

Jak to dopadlo se mnou, s podnikateli se dozvíte v připravované knížce Podnikavci, hoštapleři a paraziti.....