BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE

30.07.2020

Helena, Majka a Sandra byly "nerozlučné" kamarádky. Helena s Majkou víc, ale se Sandrou si nejen rozuměly, ale také obdivovaly její pracovitost, úspěšnost v projektech a zkušenosti. Postupně se skamarádily natolik, že víkendy byly společné a každá možná příležitost být spolu gradovala. Všechny tři byly "svobodné", takže žádné nebylo na obtíž být spolu. Majka dobře vařila, pekla, Helena byla oblíbená moderátorka a Sandra měla svůj rozjetý projekt, který fungoval a přinášel celkem slušné finanční zázemí. Sandra byla nejen pracovitá, ale i nápaditá a protože Helena s Majkou na tom nebyly finančně nejlíp, navrhla jim, že spojí své talenty a otevřou nový projekt - Zdravé svačinky s rozvozem a zajištění cateringu. Sandra dala dohromady byznys plán, zpracovala finanční toky a začlenila talenty obou svých kamarádek do projektu. Vysvětlila nejen plán rozjezdu ale i kroky pro získání finančních prostředků na vybavení kuchyně, zajistila dodavatele a našla investora, který po prezentaci tohoto projektu měl zájem investovat. Helena a Majka si našly prostor, který se jim líbil a který umožňoval případné další možnosti rozšíření podnikání. Sandra poskytla počáteční vklad pro zahájení prací na vybudování prostoru, zapůjčila finance na pořízení staršího vozidla na rozvoz, zaplatila tvorbu webových stránek s e-shopem - vše za 71000,- kč. Helena přislíbila reklamu v místním médiu, zaštítila celý projekt svým jménem. Teď už stačilo jen máknou. Jenže, doba léta, horko, výmluvy - je moc horko, pak zas lije, prostor čekal na své vybavení celý měsíc. Investor chtěl vidět prostory, přípravu kuchyně, receptury a alespoň promo akce typu Prezentuji svačinku pro všechny v kanclu, nabídni prezentaci produktů formou cateringu.

Pokud Sandra nevložila své ruce k práci, tak Helena a Majka čekaly - čekaly až..... až se to udělá, až bude hezky, až bude upravena elektrika, až bude postavena kuchyň. Jenže - volné finance Sandře ubývaly a tak chtěla vědět, jak to bude dál, investor už byl nevrlý a čekal. Pak to spadlo, Sandra zjistila že Majka (která chtěla a byla nositelem projektu) neplatí nájem, zálohy na energie, Helena má zase dluhy, kam se podíváš. Takže o úvěru či půjčce nebylo ani pomyšlení. A tak zkusila zařídit alespoň funkčnost prostoru, který jak se záhy zjistilo, nemá patřičné parametry pro instalaci kuchyně se spotřebiči, není požádáno o změnu stavebních úprav a nakonec byla vypnuta i elektřina - zkrátka projekt se zbortil.

A nastaly problémy i jinde. Ve vztazích. Výčitky, výmluvy, napadání, výhružky, svalování nezdaru na jednoho jediného viníka - Sandru. Prý se nestarala o financování kuchyně, slíbila a nesplnila, následně pak návrh na umoření dluhu - dluhy ve výši 250.000,- Kč budou hradit na tři díly. Sandra nakonec zjistila , že ani vozidlo, na které poskytla finance nebylo uhrazeno majiteli. Zkrátka - fiasko. Co teď s tím - prostor rozbourán, kuchyň připravena k instalaci, investor odstoupil od projektu.

Nakonec zůstaly neurovnané vztahy, dluhy a nezdařený projekt. Alespoň pro ty, kteří si myslí, že bez práce nejsou koláče. Sandra oslovila v podnikatelské skupině mladých lidí své kontakty a nabídla jim spolupráci. Trvalo to sice ještě tři měsíce, ale projekt se rozjel. Sandra se podílí na projektu nejen formou vedení firemních účtů, ale zároveň je součástí týmu, který rozšiřuje tuto podnikatelskou aktivitu do franchisové struktury. 


Byznys je o práci, aktivitě. Sny a představa jsou krásné, ale v reálném světě fungovat nebudou.