ÚČETNÍ NENÍ FANTOZZI

26.04.2019

Účetní je celkem zajímavá a dnes dokonce lukrativní pracovní pozice

K jejímu výkonu jsou vyžadovány nejen odborné znalosti, ale také znalosti IT, komunikační dovednosti, znalosti uživatelského prostředí internetu se všemi jeho daňovými a účetními nástavbami. Nedílnou součástí jsou dovednosti, které možná patří do kategorie rétoriky či moderování, spisovatelské a právní, ale bohužel tyto všechny dovednosti vyžadují úkony, které mají v náplni práce účetní.

Mnohdy žasnu, jakou představu mají ti, kteří se přihlásí do rekvalifikačního kurzu

na účetnictví a vidí se v čisté, klidné kanceláři, jak naúčtují doklady a půjdou domů.

Za slušné peníze tak málo práce. Jenže tato představa je pouze představa.

Když dělám nábor do svého týmu, často se hlásí uchazečky a uchazeči, kteří vám na vše

s radostí odpoví kladně - když se jich ptám, jak moc chtějí a znají účetnictví, tak vám budou tvrdit, že nic jiného v životě dělat nechtěli a že právě tato práce je naplňuje.

No zkrátka, to co vám na různých koučovacích serverech nakukají, že máte říkat, tak to říkají. Ale při první účetní práci se to projeví. Nevědí si rady se zaúčtováním jednoduchého až školního případu, neumí si poradit s dokladem (jinak řečeno vůbec nevědí, co s tím mají udělat - kam ho navést, co na něm účtovat...) když po něm chcete, aby připravil příkaz k úhradě, tak vůbec neví, jak to udělat a hledá na internetu nápovědu. A to nemluvím o znalostech základních programů jako je EXEL, WORD apod.

Takže pro všechny, které mají tu účetní práci nejraději:

- pravidelně navštěvujte semináře, kurzy, workshopy, sledujte novinky - jen tak můžete být vždy v obraze a odpovědět na všechny otázky majitele i kolegů

-nikdy neříkejte, že se to učit nebudete, že jste na to už staří - tady věk neplatí a jestli chcete být neustále v obraze, tak je třeba trumfnut i ty nejmladší

- nespoléhejte na to, že to někdo za vás udělá.
Jedině vy jste ten, kdo to máte správně udělat.

- Dovolenou si plánujte dle toho, jak máte udělány všechny své daňové povinnosti

- Vždy se na práci soustřeďte ať neuděláte chybu

- Veškeré své činnosti provádějte zodpovědně a systematicky