Jak budou fungovat nové Dohody?

21.03.2024

Zase samé změn. Jako by toho nebylo málo. V konsolidačním balíčku vláda prosadila, že od července letošního roku vznikne registr dohod, který bude spravovat Česká správa sociálního zabezpečení. Současně podle něj měli lidé pracující na dohodu a jejich zaměstnavatelé začít po překročení předem daných limitů platit sociální a zdravotní pojištění. 

A co budeme sledovat?

Registrace hlavní dohody

Podle chystané změny si zaměstnavatelé budou moci u dohodáře registrovat "hlavní" dohodu, která bude nastavena na čtvrtině průměrné mzdy. Když si ji u České správy sociálního zabezpečení zaregistrují jako první, nebudou muset do této výše za zaměstnance platit sociální pojištění, pokud limit překročí, budou ho muset odvádět.

U každého dalšího zaměstnavatele má být hranice bez pojistného nastavena na 4000 Kč. Pokud opět někde měsíční výdělek překročí tuto částku, zaměstnavatel musí pojištění odvádět. (zcela odpadne hranice 40 procent průměrné mzdy měsíčně.) Navíc se posune termín, odkdy se začne pojistné platit, a to na leden příštího roku. 

Změnu ještě musí schválit zákonodárci.

Potud z oficiálních zdrojů. 

A co na to podnikatelé, živnostníci, zaměstnanci? Kdo přijde o sociální dávky, bude vyšší procento práce na černo nebo se ze zaměstnanců stanou "podnikatelé?"

Mnoho otázek, zamyšlení a způsobů, jak ukočírovat tuto "zaměstnaneckou" motanici.

A co na to říkáte vy?