Kamarád taky rád - 4. kapitola z knihy Podnikavci, hochštapleři a ti druzí

01.11.2019

Gustav a Eva byli dávní přátelé. Nebyli milenci, jen kolegové, kteří v bývalém státním podniku pracovali úspěšně na projektech a vždy jim to klapalo, on odborník na systémy řízení, ona odporník na odpady. On důsledný, puntičkářský a taková ta "šedá eminence", ona kreativní, trochu laxní, ale výsledek byl vždy perfektní.

A tak založili společnou firmu. Jednatel a společník 50 na 50. Dařilo se dobře. Vše klapalo tak, jak si představovali. Gustav byl skutečně pevnou rukou v organizaci, plánováním, přípravou a spolehlivostí docílil rozvoje firmy a tak na jejich akce chodili posluchači, zákazníci spoléhali na odbornost i zodpovědnost. Eva zase přicházela s novými nápady, lákala zákazníky, uzavírala smlouvy.

Firma byla v plných obrátkách, 10 zaměstnanců bylo maximálně spokojeno, odměny každý měsíc a skvělý výsledek hospodaření. Žádné dluhy. Gustav byl opatrnější, takže se šetřilo, kde se dalo, na tisku, na telefonech, firemních jízdách.

Eva zase utrácela - tam nový počítač, tam nové vybavení kanceláře, tu nové auto - pro reprezentaci firmy, kam chodila sporadicky. Prý jezdí za zákazníky a připravuje velkou akci. 

Vánoční večírky, pravidelné odměny a zajetý systém fungoval až do doby, kdy Eva položila na stůl Gustavovi smlouvu o ukončení funkce jednatele i společníka a chtěla vyplatit svůj podíl. A hned. Ve výši 500.000,- Kč. Vše už má spočítáno a z poslední akce ještě požaduje 50 % - tj. 250000,- Kč.

Rána .... Jak to spočítala, kde vzala ty údaje?

Ohodnotil soudní znalec. ANO - podle výsledků hospodaření, hodnoty kapitálu a 

obchodního podílu. A přes to nejede vlak.

Nakonec se dohodli na vyplacení ve dvou splátkách.

POKUD CHCETE PODNIKAT SE SPOLEČNÍKY, MĚJTE PSANÁ PRAVIDLA. Kompetence, úlohy a odměny.

Jak to dopadlo s Gustavem a jeho firmou? Co vyšlo najevo? V čem udělal chybu?

Dočtete se v knize ....však víte....