Miliónová Betty

21.10.2019

Přišla jako pravá dáma- značková kabelka, botičky na podpatku, a i když měla krásnou plnoštíhlou postavu, její vyladěný outfit doplňoval menší, velmi hezkou a upravenou tvářičku. Jmenovala se Betty. Daly jsme si kávu. Našly jsme společné zájmy a zároveň práci - reality. V roce 2007 byly reality lukrativním podnikáním, a tak není divu, že zvyknout si na vysoké pravidelné příjmy, nestarat se o finanční tok (protože ten pořád tekl), byl běžným trendem.

A protože byla Betty velmi obchodně zdatná, měli se všichni kolem velmi dobře. Pravidelné kávičky, občas malé dárečky a vymýšlení nových obchodů. Je jasné, že k tomu bylo třeba luxusní, dobře vybavené vozidlo, moderně a stylově zařízenou kancelář a pracovitou asistentku.

Práce v realitách byla i na "bohatou" dobu náročná - náročná na správnou komunikaci
se zákazníky, stanovení ceny, znalost realitních kontaktů a investorů. A tak se dařilo. Občas se vypotil ten miliónek někdy dva, na nákup lukrativních pozemků ke zhodnocení. Občas se naskytla příležitost vykoupit zadlužený dům či byt a prodat s výrazným ziskem. Investoři půjčovali, Betty kupovala, obchodovala.

A pak to přišlo. Taková ta světová krize - rok 2008. Nějak se to zadrhlo - tedy všude kolem, jen Betty to nějak nevnímala. Půjčovala si dál, investovala, nakupovala - ale i utrácela. Druhé auto, koně, nový byt. Potrpěla si na vysoký standard, designové kousky a kvalitní jídlo.

Blížily se vánoce a místo vánoční pohody a klidu jsme obchodovaly. Naskytla se prý příležitost nakoupit výhodně v dražbě bytový dům, který se s velkým ziskem dá prodat. Na obchodním listě byly i další účastné realitní kousky, které měly přinést vysoké odměny - provize.

S blížícím se koncem roku se daly naše obchody do takových obrátek, že nebyl čas ani přemýšlet o dárcích. Však bude dost, abychom koupili i něco "zajímavějšího" než ponožky či "každoroční kosmetiku". Takže provize z běžných obchodů dáme do "byznysu" století.
 A tak celých 500.000,- Kč jsem vložila do "investic" Alespoň takto jsem si to myslela.

Obvolávaly jsme další investory, žádali o půjčku ve vyšším levelu. Prý vše bude vyřešeno po vánocích.

Vánoce v klidu neproběhly. Provize stále nebyly vráceny či vyplaceny, takže nezbylo nic jiného než si půjčit. Však v lednu to vrátím.

V lednu došlo ke krachu. Milionová Betty se zhroutila. S investory jsme zjistili, že žádné obchody nemá, vytlouká klín klínem, ale svůj vysoký osobní standard neopustila.

Všichni investoři podali trestní oznámení. Já jsem zůstala bez peněz ....... (nikdy je nedostanu vyplacené a dluhy na krku).

A jaké ponaučení z toho? Žádný byznys nevyrostl ze dne na den.

Buď pokorný - v jednání, financích, plánech i vizích.

Jak dopadla Betty a co bylo dál?

Dočtete se v knize Podnikavci, paraziti a ti druzí...