Když má elektrocentrála narozeniny

16.07.2020

Tento rýpavý článek píši za sebe, ale doufám, že alespoň 5 % účetních se v tom také najde a zaujme tu správnou pozici.

V účetní práci je hodně situací, o kterých bychom nerady vůbec psaly, či jinak zveřejňovaly. Účetní je něco jako tajemník, kontrolor, přísný úředník až byrokrat, zároveň musí mít empatii, odbornost, schopnost "nerozčílit" se nad každým zapomenutým, nečitelným či vůbec nepoužitelným dokladem. Ale jsou situace, nad kterými se upřímně zasměji i takové, které fakt nemám ráda. Zvláště pak ty, které jsou v rámci naší činnosti na hraně, když víme, že podnikatel či jednatel nejedná zrovna v mezích zákona, že porušuje nejen právní předpisy v oblasti zaměstnanosti, ale zároveň si "diktuje", jak to má účetní dělat. Jak se zachovat, co učinit, abych ochránila nejen svou čest, ale hlavně svoje finance, svobodu a hodnotu. 

Loajalita je pro mě na prvním místě, ale mnohdy jsem na vážkách u naprosto netypických účetních případů, zda to, co účtuji je vůbec zákonné a raději bych neměla právě v souvislosti s pozicí účetní podat trestní oznámení či jinak zasáhnout. Holt je to těžké. Platící klient je platící klient.

Jasně, dá se vymyslet mnoho způsobů, jak "zpracovat" konkrétní paragraf zákona a najít vhodnou "alternativu". Za poslední měsíce se snad nenajde jediný podnikatel, který by nepřemýšlel, jak získat co nejvíce právě ze vzniklé situace COVID 19. Pak vymýšlí dokumenty, které mají "ochránit" zaměstnavatele před "zlobivými" zaměstnanci, propouštění pak svalují na situaci na trhu, ale za rohem si objednají exotickou dovolenou či přijedou zbrusu novým vozidlem, místo zaplacení povinných odvodů a spoléhání se na možnosti odložení či dokonce odpuštění a raději si nechají do kanceláře nainstalovat novou, 55 palcovou televizi.

Nevím, jestli je to neznalostí (nebo snad právě "znalostí" různých fíglů) nepozorností
a nezodpovědností, ale občas mi zde chybí selský rozum, činnost správného hospodáře
a vize úspěšného a slušného podniku.

Doufám, že tento článek budou číst nejen účetní, ale i ti, kterých se to týká. Rovněž
ti, kteří z pozice úřední moci v tom našli situace, které ještě "možná" neznají
(nebo nechtějí znát) a povzdechnou si nebo jen zasmějí.

A zde si dovoluji uvést pár příkladů, které jsou možná k pousmání, ale ve svém důsledku mohou ohrozit nejen firmu, ale samotné aktéry:

  • Nezdaňování služebního vozidla k soukromým účelům, byť na to máme směrnici
    či jiný dokument (protože obhájit, že jsem tankoval na kartu v místě bydliště - a ne jednou - se dá fakt těžko).
  • Když na dokladu z benzinky mám evidentně nakoupeny cigarety a čokoládovou bonboniéru s plechovkou piva a jako účetní případ zde napíšu - ELEKTROCENTRÁLA (myslí se tím, že jede na benzín) - TAK TO ASI FAKT NAROZENINY ELEKTROCENTÁLA NEMÁ (obsah dokladu si nečtu ).
  • Doklady, které jsou evidentně spojeny s osobní spotřebou, ale fakturované na firmu (úklid domácnosti, zahradník) - a pak se majitel diví, proč právě vy nevyjdete s výplatou, když on ji má stejnou jako vy).
  • Využívání ekonomické činnosti společnosti pro soukromé účely (např. stavební firma staví dům pro majitele (však se to nějak schová),
  • Reklama na bázi volného vstupu do fitka (zde bych sice nehrotila, protože si mohu dát BENEFITY), ale všeho moc škodí a zvlášť, když pak "sportuje" jen majitel. (diskriminace).
  • Když vám zaměstnanci prodávají různé předměty (skrytý příjem zaměstnance x náklad zaměstnavatele).

Věřím, že takových "spekulantů" a jiných hledačů pokladů máte co nejméně. A pokud je máte, tak rychle od nich pryč nebo si stanovte své hranice. Protože pak vás to převálcuje a opravdu není cesty zpět.

O úloze jednatelů a společníků, jejich konání bude od září připravena publikace - obsáhlá, názorná, s příklady o účtování v s.r.o.

A pokud máte i vy své příběhy a chcete se podělit, napište.