Podnikat či nepodnikat?

17.10.2022

Když se rozhodnete podnikat.

Tak to se jednou rozhodnete, že máte dost už toho klasického zaměstnání, ráno brzo vstávat, plnit úkolů vedoucího, mít jen dvě přestávky na svačinu, v restauraci rychle naházet svou denní dávku oběda a čekat na konec směny, abyste stihli zajít pro děti, do fitka, nakoupit, uvařit, zajet do servisu, zajistit údržbáře, naučit se s dětmi., no a večer s vypětím sednou k seriálu a po 10 minutách odpadnout. A tak to jde ze den na den a v hlavě vám se rodí nápad, jak si zařídit takový ten pohodový podnikatelský život. Proč ne vy, když kamarád a soused podnikají a mají se celkem dobře.

Takž zvolíte cestu podnikatelskou a přemýšlíte o byznys plánu.

Máte nápad, který je součástí vašich dovedností a znalostí a podle trhu konkurence není v tom oboru moc velká. Proto zvolíte nejdříve podnikání jako vedlejší činnost, abyste měli zajištěn ještě pár měsíců nějaký ten příjem.

Běžíte na ŽIVNOSTENSKÝ ÚŘAD, kde vám úřední a velmi ochotně poradí s výběrem živností a na místě vyplní ŽIVNOSTENSKÉ OPRÁVNĚNÍ. Tady si můžete rovnou zadat i přihlášení na ČESKOU SPRÁVU SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNU JAKO VEDLEJŠÍ ČINNOST. Zálohy zatím platit nebudete, platbu budete provádět až po ročním zúčtování a podle toho, kolik v tom podnikání vyděláte.

Pak si dáváte otázku, zda zvolit bankovní účet podnikatelský či zatím ponechat účet, na kterou vám chodí vaše výplata. Rozhodnutí je zatím na vás, ale doporučuji si zřídit PODNIKATELSKÝ BANKOVNÍ ÚČET. Důvod je jednoduchý - oddělíte příjmy ze zaměstnání a evidenci v podnikatelské činnosti. Zároveň se i účetně lépe pracuje s jedním účtem, kde budou chodit platby a ze kterého budete platit vše potřebné v rámci podnikatelské činnosti.

Tak živnostenské oprávnění máte, účet založení k podnikání rovněž a nyní už jen zbývá začít si plnit svůj podnikatelský plán.