ÚČETNÍ FIRMA NEBO FIREMNÍ ÚČETNÍ

17.11.2020

Účetnictví dnes patří neodmyslitelně ke každému podnikání. Od malého živnostníka až po velkou korporaci. I když malý živnostník občas začíná s několika málo účty, stejně přijde situace, že si musí najít účetní, alespoň na zpracování daňového přiznání. Je to velké rozhodování, ale rozhodně správné vyplnění daňového formuláře a kontrola příjmů a výdajů může mít vliv na daňovou povinnost, odvody ZP a SP a zároveň na další rozvoj, byť i malého podnikání. A najít vhodnou účetní není pro malého živnostníka tak jednoduché, resp. jednoduché je, když má někoho, kdo mu doporučí již fungující model a ceny jsou rovněž přijatelné. A vytvořit si vztah mezi účetní a podnikatelem je opravdu dost důležité - už jen z hlediska důvěry, znalosti potřeb klienta a ohodnocení práce jeho účetní.

Ceníky účetních prací se pohybují různě - ale pokud jde o její outsourcingový výběr, tak je vždy rozhodující, do jaké míry je poptávající společnost velká, jaký má rozsah svých činností, počet zaměstnanců a jaké výstupy potřebuje. Pokud je společnost velká, má hodně činností, velký obrat, různé agendy, různé pracovní pozice, pak je asi výhodné přijmou účetní na stálý úvazek.

Jelikož se blíží pomalu konec roku a u účetních oblíbené téma inventur, účetní závěrky a další práce spojené s uzavřením roku a výpočtem daňových povinností, na účetních FB skupinách se i podnikatelé doptávají služeb účetních a nabídky se jen hrnou. Jelikož pracuji jako hlavní účetní u jedné střední společnosti, která obsluhuje další 4 "přidružené" firmičky (no znáte to.... když se podniká, tak je třeba využít tzv. optimalizace) a svou práci nemám jen jako zdroj příjmů, ale naplňuje mě a zároveň i baví, tak jsem si i za těch pár let vybudovala slušnou pozici, finanční ohodnocení a důvěru vedení, kolegy kolem sebe. A proč to celé píšu?

Prošla jsem si weby účetních firem, které nabízejí svou odbornost (zkrátka - předejte nám účto a máte po starostech) - účetní práce, zpracování mzdové agendy a další úkony, které jako hlavní účetní dělám automaticky, protože jsou spojené právě s účetnictvím. Protože bez toho by to účto asi fakt nefungovalo. A tak mě v podstatě zajímalo, jestli moje práce je dostatečně ohodnocená a zda třeba nemám přejít na volnou nohu (tedy úplně, protože ekonomické a účetní činnosti nabízíme prostřednictví našeho z.s. - ale o tom jindy).

Takže zde je moje rekapitulace:

Jelikož jsem v kategorii, kdy počet zpracovaných dokladů za měsíc s pohybuje cca 400 (což je cca 20 dokladů denně a faktury vystavuje fakturankta - tj. dalších 150 dokladů) + mzdová evidence a výpočet mezd u 90 zaměstnanců, pak patřím do kategorie v paušálu s nejvyšší cenou. Ta se pohybuje včetně silniční daně, kontrola ekonomických údajů, statistiky, a případně další - běžné účetní, ekonomické a mzdové činnosti, DPH a návrhy na různá ekonomická i účetní řešení, tak částka, kterou by firma dostala za měsíční práci - by činila 27158,- Kč. Další menší firmy se vejdou do kategorie menší - počítám, že každá firma by dostala fakturu minimálně za 5000,- Kč. Takže měsíční náklady za účetní práce by činily 42000,- Kč. Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že komunikace s účetní firmou (jedna firma v minulosti byla takto obsluhována) byla velmi komplikovaná, neboť se v účetní kanceláři neustále měnily účetní a majitelka - daňová poradkyně - nebyla vždy k zastižení.)

Rovněž i já jsem pracovala v účetní kanceláři (ne jako účetní, ale jako výkonná ředitelka) a zkušenosti nejsou moc slavné. Z přicházejících účetních, které jsme si dokonce v kurzu vyškolili, se prostřídali za 3měsíční dobu 4. Důvodem odchodu bylo - péče o děti, dojíždění, dlouhá pracovní doba (na klienta jsem čekali např. do 18,00 hod.), vysoké nároky na zpracování, malá výplata. (no jasně, i účetní kancelář je podnikatelská činnost a musí si na sebe vydělat, takže pokud chcete dát účetní čistého 14000,- hrubého to dělá 18000,- a superhrubá mzda činí 25000,- pak musíte mít jako účetní minimálně 5 firem za 5000,- Kč. (a to jsou jen mzdové náklady, ostatní náklady jsem nepočítala).

Ale abych nekřivdila účetním firmám, i v řadách účetních, kteří jsou zaměstnáni občas najdeme naprosto unikátní perličky. O tom, zda vůbec vědí, co je to účto, raději vůbec psát nebudu (a věřte jsou tací), ale u některých firem je potřeba zkušeného, věci znalého, loajálního člověka, který má pod palcem nejen účetnictví, ale dokáže pracovat se vším, co firma prožívá - od kontrol, řešení mzdových a personálních otázek, špatnou náladu šéfa až po chvíle, kdy si můžete předat dárky či prožít víkend se svými kolegy.

Takže z výše uvedeného mi plyne jedno: Pokud budete mít chuť pracovat ve své účetní kanceláři, nezapomeňte, že náklady, které budete potřebovat pro svou práci, budou minimálně 3x vyšší než měsíční výplata ve firmě, kde budete pracovat na pozici hlavní účetní, a nikdy nekončící práce. (nájemné, programy, kanc. potřeby, energie, telefony, internet, vzdělání, publikace, kávovar pro kávičku s klientem)

Pokud budete hledat své klienty, musíte nastavit ceny tak, aby náklady na zaměstnance účetního byly pro klienta vyšší než to, že si tyto služby sjedná u vaší účetní kanceláře. Protože jen osoba mediálně znalá či s jistými diplomy či certifikáty si může tuto cenu nastavit do astronomických výšin.

Jestli jste firemní účetní, vyhodnoťte svou výplatu. Pokud jste spokojeni a víte, že určitá jistota měsíčního příjmu a laskavá náruč zaměstnavatele je to, co vám umožňuje si plnit vaše neúčetní přání, pak zůstaňte - vzdělávejte se, sdílejte své zkušenosti.

A POKUD BUDETE MÍT CHUŤ TAK TO JISTÍ VIP KLUB.